Zapraszamy wszystkich seniorów do kolejnego spotkania z cyklu „Senior Online”, które odbędzie się 8 maja 2023 roku od 9.00 na platformie YouTube na kanale KPP Ząbkowice Śląskie.

Celem szkoleń w ramach koncepcji „Senior Online” jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa. Uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie, jak można zatrzymać ten proces.
Spotkanie dostępne jest w dniu 8 maja o godzinie 9:00 na stronie KPP Ząbkowice Śląskie na platformie YouTube.

Jednocześnie przypominamy, że oszuści internetowi nadal są aktywni w powiecie ząbkowickim. Pod koniec kwietnia br. internetowi oszuści okradli kolejne 2 osoby w powiecie ząbkowickim. Sposoby ich działania nie były nowe, ani oryginalne, jednak chwilowa utrata czujności przez pokrzywdzonych sprawiła, że stracili oni łącznie ponad 11 000 złotych. Pomimo ostrzeżeń ze strony policji, instytucji, firm oraz banków nadal znajdują osoby, które udaje im się okraść. Tylko pod koniec kwietnia br. w powiecie ząbkowickim 2 osoby dały się nabrać i straciły łącznie ponad 11 tysięcy złotych. Sprzedaż używanych rzeczy przez internet cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej pojawiają się też informacje o osobach, które nie tylko nie otrzymały zapłaty za sprzedane przedmioty, ale straciły duże pieniądze. Tak właśnie było w przypadku 29-latki, która 25 kwietnia zgłosiła się do komendy by złożyć zawiadomienie. Kobieta chciała sprzedać kilka używanych rzeczy za pośrednictwem portalu zakupowego. Skontaktowała się z nią osoba chętna na kupno, ale by dokończyć transakcję mieszkanka powiatu ząbkowickiego miała kliknąć w link. Link przekierował ją do logowania do banków, gdzie wybrała swój i zalogowała się. Efekt tych działań był inny niż spodziewała 29-latka. Zamiast sprzedać rzeczy oddala oszustowi ponad 3500 złotych.

28 kwietnia na policję zgłosił się 45-latek, który został oszukany, przez fałszywego pracownika banku. Scenariusz tego oszustwa powtarzaliśmy już wielokrotnie. Oszust przekonał mężczyznę, że jego oszczędności są zagrożone i jedyny sposób by je ochronić to ściągnąć dodatkową aplikację na telefon lub komputer. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego postępował zgodnie z instrukcjami w wyniku czego nie tylko nie ochronił swoich pieniędzy, ale dodatkowo stracił 8000 złotych wypłacone gdzieś w Polsce.

Pamiętajmy by ślepo nie wierzyć nieznanym osobą, nawet jeżeli na telefonie podczas takiego połączenia wyświetla się nazwa naszego banku. Nie instalujmy dodatkowych programów bez ich dokładnego sprawdzenia. Nie klikajmy w aktywne linki przesłane nam przez obce osoby. Bądźmy czujni, a może ochronimy nasze pieniądze.

                                                                                                                        Komendant Powiatowy Policji

                                                                                                                      w Ząbkowicach Śląskich

                                                                                                                  podinsp. Piotr Wajda